EEEFP1V331AP
SMD Aluminium Electrolytic Capacitor, Radial Can - SMD, 330 uF, 35 V, 0.06 ohm, 2000 hours @ 105°C
Official logo for Panasonic
Manufacturer:Panasonic
Avnet Manufacturer Part #: EEEFP1V331AP
Secondary Manufacturer Part#: EEEFP1V331AP
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • AEC-Q200, radial-CAN, solder terminals
  • Capacitance is 330µF with ±20% tolerance
  • 2000 hours at 105°C endurance
  • Operating temperature range from -55°C to 105°C
  • Voltage(DC) is 35V
  • Ripple current is 1.19A
  • 10.2mm product diameter, 10mm product height
  • Standard product type
  • High temperature lead-free reflow
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
330 uF
± 20%
Radial Can - SMD
Solder
0.06 Ohm
2000 hours @ 105°C
105 °C
-55 °C
Polar
10 mm
10.2 mm
10 x 10.2
AEC-Q200
1.19 A
35 V