ECA2AHG101B
Electrolytic Capacitor, 100 uF, 100 V, ± 20%, Radial Leaded, 2000 hours @ 105°C, Polar
Manufacturer:Panasonic
Avnet Manufacturer Part #: ECA2AHG101B
Secondary Manufacturer Part#: ECA2AHG101B
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • AEC-Q200 compliant
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
100 uF
± 20%
Radial Leaded
Radial Leaded
5 mm
2000 hours @ 105°C
105 °C
-55 °C
Polar
10 mm
20 mm
10 x 20
AEC-Q200
265 mA
100 V