10SVPC120M
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 120 uF, 10 V, Radial Can - SMD, 0.027 ohm
Click image to enlarge
Manufacturer:Panasonic
Product Category:
Capacitors, Aluminum Electrolytic Capacitors, Aluminum Polymer Capacitors
Avnet Manufacturer Part #: 10SVPC120M
Secondary Manufacturer Part#: 10SVPC120M
- RoHS 10 Compliant
- Tariff Charges
- Low ESR (9 to 30 mO)
- Large capacitance (2,700 µF max.)
- RoHS compliance, Halogen free
|---|---|---|
| 120 uF | ||
| ± 20% | ||
| Radial Can - SMD | ||
| Surface Mount | ||
| Solder | ||
| 0.027 Ohm | ||
| 2000 hours @ 105°C | ||
| 105 °C | ||
| -55 °C | ||
| 6.3 mm | ||
| 5.9 mm | ||
| 6.3 X 5.9 | ||
| 2.32 A | ||
| 10 V |