PESD12VS5UD,115
ESD Protection Device, TVS, 24 V, SSOT-6, PESD1
Official logo for Nexperia
Manufacturer:Nexperia
Product Category: 电路保护, ESD 保护装置
Avnet Manufacturer Part #: PESD12VS5UD,115
Secondary Manufacturer Part#: PESD12VS5UD,115
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • ESD protection of up to five lines
  • ESD protection up to 30 kV
  • Max. peak pulse power: PPP = 200 W
  • IEC 61000-4-2; level 4 (ESD)
  • Ultra low leakage current: IRM = 50 pA
  • IEC 61000-4-5 (surge); IPP up to 20 A
  • Low clamping voltage: VCL = 12 V at IPP = 20 A
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
12.5 V
100 pF
24 V
SOT-457
Unidirectional
Surface Mount
5
150 °C
-65 °C
12 V
200 W
PESDxS5UD Series
15 nA
12 V