BUK9K17-60EX
Transistor MOSFET Array Dual N-CH 60V 26A 8-Pin LFPAK-56D T/R
Official logo for Nexperia
Manufacturer:Nexperia
Product Category: 分立器件, 场效应管, MOSFET阵列
Avnet Manufacturer Part #: BUK9K17-60EX
Secondary Manufacturer Part#: BUK9K17-60EX
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
Its new automotive grade-technology, Trench 6, brings new levels of performance and manufacturing excellence to an already comprehensive base. The Trench 6 portfolio includes industry standard D2PAK TO-220 and I2PAK. In addition, Automotive Trench 6 is available in NXP’s ultra-reliable LFPAK56 and LFPAK56D (Single and dual channel Power- SO8). The new technology platform covers all key voltage grades: 30 V, 40 V, 60 V, 80 V and 100 V with both standard and logic level gate drive variants available for every product.
  • AEC-Q101 automotive grade products rated at 175 °C across the range
  • Industry benchmark low on-resistance and current handling performance
  • High performance switching capability for high frequency applications
  • Simple, robust, avalanche rugged technology structure
  • Highest quality and reliability proven through extended life testing
  • Widest range of products for application flexibility and customer choice
  • Dual source wafer manufacturing for supply chain risk reduction
  • Proven packaging and silicon technology – designed with automotive zero defects in mind
  • Comprehensive technical support information for easy design-in
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
Dual N Channel
26 A
15.6 mOhm
60 V
8
175 °C
53 W