BUK7Y21-40EX
Trans MOSFET N-CH 40V 33A 5-Pin(4+Tab) LFPAK T/R
Manufacturer:Nexperia
Avnet Manufacturer Part #: BUK7Y21-40EX
Secondary Manufacturer Part#: BUK7Y21-40EX
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Repetitive avalanche rated
  • Suitable for thermally demanding environments due to 175°C rating
  • True standard level gate with VGS (th) rating of greater than 1V at 175°C
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
N Channel
33
21 mOhm
40
175 °C