GRM188R71A225KE15D
多层陶瓷电容器, 表面贴装, 0603 [1608 公制], 2.2 µF, 10 V, ± 10%, X7R, GRM系列
Official logo for Murata
Manufacturer:Murata
Avnet Manufacturer Part #: GRM188R71A225KE15D
Secondary Manufacturer Part#: GRM188R71A225KE15D
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Achieves large-capacity and small size in a multilayer structure
  • Sn plating is applied to the external electrodes, excellent solderability
  • High reliability with no polarity
  • 2.2µF capacitance
  • ±10% capacitance tolerance
  • 0603 (1608 metric) size
  • X7R dielectric characteristic
  • Operating temperature minimum is -55°C and operating temperature maximum is 125°C
  • Voltage(DC) is 10V
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
2.2 uF
10%
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
1.6 mm
0.8 mm
-888
10 V