GRM188R61E225KA12D
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 2.2 uF, 25 V, 0603 [1608 Metric], ± 10%, X5R, GRM Series, 1.6 mm
Official logo for Murata
Manufacturer:Murata
Avnet Manufacturer Part #: GRM188R61E225KA12D
Secondary Manufacturer Part#: GRM188R61E225KA12D
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Large capacity and small size in a multilayer structure
  • Capacitance value ranging from 0.1pF to 220µF
  • Tin plated external electrodes, excellent solderability
  • Provides good high frequency characteristics
  • Excellent pulse response
  • High reliability
  • Capacitor size varies from 0.4×0.2mm to 5.7×5.0mm
  • Rated voltage of 2.5VDC to 3.15KVDC
  • Temperature characteristics are classified according to JIS and EIA standard
  • Operating temperature changes according to TCR values
Description Value
2.2 uF
± 10%
0603 [1608 Metric]
Standard Terminal
MSL 1 - Unlimited
85 °C
-55 °C
1.6 mm
0.8 mm
-888
25 V