GRM155R71H472KA01D
多层陶瓷电容器, 表面贴装, 0402 [1005 公制], 4700 pF, 50 V, ± 10%, X7R
Official logo for Murata
Manufacturer:Murata
Avnet Manufacturer Part #: GRM155R71H472KA01D
Secondary Manufacturer Part#: GRM155R71H472KA01D
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Capacitance is 4700pF
  • Capacitance tolerance is ±10%
  • 0402 [1005 metric] capacitor case/package
  • Operating temperature range from -55°C to 125°C
  • Rated voltage is 50V DC
  • X7R dielectric characteristics
  • Achieves large-capacity and small size in a multilayer structure
  • Sn plating is applied to the external electrodes, excellent solderability
  • High reliability with no polarity
  • Excellent pulse response and noise reduction due to the low impedance at high frequency
Description Value
4,700 pF
± 10%
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
1 mm
0.5 mm
-888
50 V