GRM155R61H105KE05D
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 1 uF, 50 V, 0402 [1005 Metric], ± 10%, X5R, GRM Series, 1 mm
Click image to enlarge
Manufacturer:Murata
Product Category:
Capacitors, Ceramic Capacitors, SMD MLCC Multilayer Ceramic Capacitors
Avnet Manufacturer Part #: GRM155R61H105KE05D
Secondary Manufacturer Part#: GRM155R61H105KE05D
- RoHS 10 Compliant
- Tariff Charges
GRM series Multilayer Ceramic Chip Capacitors (MLCC) used for general purpose applications.
- Achieves large-capacity and small size in a multilayer structure
- Sn plating is applied to the external electrodes, excellent solderability
- High reliability with no polarity
- Excellent pulse response and noise reduction due to the low impedance at high frequency
|---|---|---|
| 1 uF | ||
| ± 10% | ||
| 0402 [1005 Metric] | ||
| Standard Terminal | ||
| 85 °C | ||
| -55 °C | ||
| 1 mm | ||
| 0.5 mm | ||
| 50 V |