GRM033R61A225ME47D
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 2.2 uF, 10 V, 0201 [0603 Metric], ± 20%, X5R, GRM Series, 0.6 mm
Manufacturer:Murata
Avnet Manufacturer Part #: GRM033R61A225ME47D
Secondary Manufacturer Part#: GRM033R61A225ME47D
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
GRM series Multilayer Ceramic Chip Capacitors (MLCC) used for general purpose applications.
  • Achieves large-capacity and small size in a multilayer structure
  • Sn plating is applied to the external electrodes, excellent solderability
  • High reliability with no polarity
  • Excellent pulse response and noise reduction due to the low impedance at high frequency
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
2.2 uF
± 20%
0201 [0603 Metric]
Standard Terminal
MSL 1 - Unlimited
85 °C
-55 °C
0.6 mm
0.3 mm
-888
10 V