GRM0335C1H120GA01D
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 12 pF, 50 V, 0201 [0603 Metric], ± 2%, C0G / NP0, GRM Series
Click image to enlarge
Manufacturer:Murata
Product Category:
Capacitors, Ceramic Capacitors, SMD MLCC Multilayer Ceramic Capacitors
Avnet Manufacturer Part #: GRM0335C1H120GA01D
Secondary Manufacturer Part#: GRM0335C1H120GA01D
- RoHS 10 Compliant
- Tariff Charges
GRM series Multilayer Ceramic Chip Capacitors (MLCC) used for general purpose applications.
- Achieves large-capacity and small size in a multilayer structure
- Sn plating is applied to the external electrodes, excellent solderability
- High reliability with no polarity
- Excellent pulse response and noise reduction due to the low impedance at high frequency
|---|---|---|
| 12 pF | ||
| ± 2% | ||
| 0201 [0603 Metric] | ||
| Standard Terminal | ||
| MSL 1 - Unlimited | ||
| 125 °C | ||
| -55 °C | ||
| 0.6 mm | ||
| 0.3 mm | ||
| 50 V |