TPST106K016R0800
Surface Mount Tantalum Capacitor, 10 uF, 16 V, 1210 [3225 Metric], ± 10%, 0.8 mohm, 316 mA
Official logo for Kyocera AVX
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: TPST106K016R0800
Secondary Manufacturer Part#: TPST106K016R0800
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
With an ESR as low as 80m?, TPS capacitors are suitable for smoothing and filtering on 3.3V power rails, which is a favorite output voltage of DC/DC converters. Devices with high capacitance can also be used as battery support in handheld devices where small size is one of the key design requirements.TPS tantalum capacitors have a maximum direct leakage current of 19.8µA and a maximum dissipation factor at 120Hz of 12%. Operating temperature range is -55 to +125°C. Importantly, these devices meet the requirements of AEC-Q200 for the automotive industry.
Description Value
10 uF
± 10%
1210 [3225 Metric]
0.8 mOhm
-888
T
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
1.2 mm
3.5 mm
2.8 mm
-888
316 mA
16 V