TPSD107K010S0050
Surface Mount Tantalum Capacitor, 100 uF, 10 V, 2917 [7343 Metric], ± 10%, 0.05 mohm, 1732 mA
Manufacturer:Kyocera AVX
Product Category: 電容器, 鉭電容器, SMT鉭電容器
Avnet Manufacturer Part #: TPSD107K010S0050
Secondary Manufacturer Part#: TPSD107K010S0050
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
With an ESR as low as 80mΩ, TPS capacitors are suitable for smoothing and filtering on 3.3V power rails, which is a favorite output voltage of DC/DC converters. Devices with high capacitance can also be used as battery support in handheld devices where small size is one of the key design requirements.TPS tantalum capacitors have a maximum direct leakage current of 19.8μA and a maximum dissipation factor at 120Hz of 12%. Operating temperature range is -55 to +125°C. Importantly, these devices meet the requirements of AEC-Q200 for the automotive industry.
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
100 uF
± 10%
2917 [7343 Metric]
0.05 mOhm
-888
D
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
2.9 mm
7.3 mm
4.3 mm
-888
1732 mA
10 V