TCN4107M035R0100E
Tantalum Polymer Capacitor, 100 uF, ± 20%, 35 V, 4 Size Code, 0.1 ohm, 2924 [7361 Metric], 7.3 mm
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: TCN4107M035R0100E
Secondary Manufacturer Part#: TCN4107M035R0100E
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
Undertab (Face down) design of this TCN conductive polymer series brings the benefit of very high volumetric efficiency of Capacitance in low profile of components. The series offers wide range of Cap and low ESR in several case sizes from 0805 to 7361 footprints and maximum component heights from ultrathin 1mm to 2.00mm. These are ideal components for small power modules, handheld devices and other height restriction applications. The conductive polymer electrode exhibits a benign failure mode under recommended use conditions. Lead-free, halogen free m.compound, RoHS compliant components.
  • Conductive polymer electrode
  • Benign failure mode under recommended use conditions Lower ESR
  • Undertab terminations layout:
    • High Volumetric Efficiency
    • High PCB assembly density
    • High capacitance in smaller dimensions
  • 3x reflow 260°C compatible
  • 7 case sizes available
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
100 uF
± 20%
2924 [7361 Metric]
0.1 Ohm
4
MSL 4 - 72 hours
105 °C
-55 °C
2 mm
7.3 mm
6.1 mm
-888
1.38 A
35 V