TAJB105K035RNJ
Surface Mount Tantalum Capacitor, 1 uF, 35 V, 1210 [3528 Metric], ± 10%, 6.5 ohm, 114 mA
Manufacturer:Kyocera AVX
Product Category: 電容器, 鉭電容器, SMT鉭電容器
Avnet Manufacturer Part #: TAJB105K035RNJ
Secondary Manufacturer Part#: TAJB105K035RNJ
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The AVX TAJ series capacitors are general purpose, standard polarized tantalum chip capacitors. The capacitance value ranges from 0.10μF to 2200μF.
  • EIA 1206, 1210, 2312, 2917, 2924 case sizes available
  • Meets CECC 30801-005 and EIA 535BAAC standards
  • Rated voltage range of 2.5VDC to 50VDC
  • Available in ±10% and ±20% tolerance
  • Operating temperature range of -55°C to 125°C
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
1 uF
± 10%
1210 [3528 Metric]
6.5 Ohm
-888
B
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
1.9 mm
3.5 mm
2.8 mm
114 mA
35 V