12106D476MAT2A
多层陶瓷电容器, 表面贴装, 1210 [3225 公制], 47 µF, 6.3 V, ± 20%, X5R
Official logo for Kyocera AVX
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: 12106D476MAT2A
Secondary Manufacturer Part#: 12106D476MAT2A
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Reflow soldering method
  • General purpose dielectric for ceramic capacitor
  • EIA Class II dielectric
  • Temperature variation of capacitance is within ±15% from -55 to 85°C
  • Well suited for decoupling and filtering applications
  • Low parasitics
  • Excellent EMI filtering capabilities
  • Standard product
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
47 uF
± 20%
1210 [3225 Metric]
Standard Terminal
MSL 1 - Unlimited
85 °C
-55 °C
3.2 mm
2.5 mm
-888
6.3 V