12061A150JAT2A
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 15 pF, 100 V, 1206 [3216 Metric], ± 5%, C0G / NP0, 3.2 mm, 1.6 mm
Official logo for Kyocera AVX
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: 12061A150JAT2A
Secondary Manufacturer Part#: 12061A150JAT2A
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Capacitance value ranges from 0.5pF to 0.1µF
  • EIA 0101, 0201, 0402, 0603, 0805, 1206, 1210, 1812, 1825, 2220, 2225 case sizes available
  • Rated DC voltage of 6.3V, 10V, 16V, 25V, 50V, 100V, 200V, 500V
  • ±0.10pF, ±0.25pF, ±0.50pF, ±1%, ±2%, ±5% and ±10% tolerance
  • Nickel (Ni) and tin (Sn) plated terminations
  • Load life of 1000h at 125°C
  • Operating temperature range from -55°C to 125°C
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
15 pF
± 5%
1206 [3216 Metric]
Standard Terminal
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
3.2 mm
1.6 mm
-888
100 V