0603ZC104KAT2A
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 0.1 uF, 10 V, 0603 [1608 Metric], ± 10%, X7R, 1.6 mm, 0.8 mm
Official logo for Kyocera AVX
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: 0603ZC104KAT2A
Secondary Manufacturer Part#: 0603ZC104KAT2A
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Reflow/wave soldering method
  • EIA Class II dielectric
  • Low parasitics
  • Excellent EMI filtering capabilities
  • Standard product
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
0.1 uF
± 10%
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
1.6 mm
0.8 mm
-888
10 V