06035A221FAT2A
多层陶瓷电容器, 表面贴装, 0603 [1608 公制], 220 pF, 50 V, ± 1%, C0G / NP0
Official logo for Kyocera AVX
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: 06035A221FAT2A
Secondary Manufacturer Part#: 06035A221FAT2A
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The 06035A221FAT2A is a surface-mount (SMT) Multilayer Ceramic Capacitor with Ni and Sn plated terminations. The C0G (NP0) is the most popular formulation of the temperature-compensating, EIA Class I ceramic materials. Modern C0G (NP0) formulations contain neodymium, samarium and other rare earth oxides. C0G (NP0) ceramics offer one of the most stable capacitor dielectrics available. Capacitance change with temperature is 0±30ppm/°C which is less than ±0.3% ΔC from -55 to 125°C. Capacitance drift or hysteresis for C0G (NP0) ceramics is negligible at less than ±0.05% versus up to ±2% for films. Typical capacitance change with life is less than ±0.1% for C0G (NP0), one-fifth that shown by most other dielectrics.
  • Reflow/wave soldering method
  • EIA Class I dielectric
  • C0G (NP0) formulations show no aging characteristics
  • Low parasitics
  • Excellent EMI filtering capabilities
  • Standard product
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
220 pF
± 1%
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
1.6 mm
0.8 mm
-888
50 V