0402ZD105KAT2A
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 1 uF, 10 V, 0402 [1005 Metric], ± 10%, X5R, 1 mm, 0.5 mm
Official logo for Kyocera AVX
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: 0402ZD105KAT2A
Secondary Manufacturer Part#: 0402ZD105KAT2A
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • EIA Class II dielectric
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
1 uF
± 10%
0402 [1005 Metric]
Standard Terminal
MSL 1 - Unlimited
85 °C
-55 °C
1 mm
0.5 mm
-888
10 V