T491X226K050AT
Surface Mount Tantalum Capacitor, 22 uF, 50 V, 2817 [7143 Metric], ± 10%, 0.6 ohm, 524 mA
Manufacturer:KEMET
Product Category: 電容器, 鉭電容器, SMT鉭電容器
Avnet Manufacturer Part #: T491X226K050AT
Secondary Manufacturer Part#: T491X226K050AT
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Capacitance value ranges from 0.1µF to 1000µF
  • EIA 1206, 1210, 2312, 2917, 2924 case sizes available
  • Available in ±10% and ±20% tolerance
  • Rated voltage range of 2.5VDC to 50VDC
  • Operating temperature range -55°C to 125°C
  • Symmetrical, compliant terminations
  • Laser marked case
  • Optional gold plated terminations
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
22 uF
± 10%
2817 [7143 Metric]
0.6 Ohm
-888
X
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
4 mm
7.3 mm
4.3 mm
-888
524 mA
50 V