T491B106K025AT
Surface Mount Tantalum Capacitor, 10 uF, 25 V, 1411 [3528 Metric], ± 10%, 2 ohm, 206 mA
Official logo for KEMET
Manufacturer:KEMET
Avnet Manufacturer Part #: T491B106K025AT
Secondary Manufacturer Part#: T491B106K025AT
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Capacitance value ranges from 0.1µF to 1000µF
  • EIA 1206, 1210, 2312, 2917, 2924 case sizes available
  • Available in ±10% and ±20% tolerance
  • Rated voltage range of 2.5VDC to 50VDC
  • Operating temperature range -55°C to 125°C
  • Symmetrical, compliant terminations
  • Laser marked case
  • Optional gold plated terminations
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
10 uF
± 10%
1411 [3528 Metric]
2 Ohm
-888
B
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
1.9 mm
3.5 mm
2.8 mm
-888
206 mA
25 V