R46KN415040P1M
Safety Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 1.5 uF, ± 20%, X2, Through Hole, 275 VAC
Click image to enlarge
Manufacturer:KEMET
Product Category:
电容器, 薄膜电容器, 噪声抑制和安全电容器
Avnet Manufacturer Part #: R46KN415040P1M
Secondary Manufacturer Part#: R46KN415040P1M
- RoHS 10 Compliant
- Tariff Charges
The R46 Mini Series is constructed of metallized polypropylene film encapsulated with self-extinguishing resin in a box of material meeting the requirements of UL 94 V–0. For worldwide use in electromagnetic interference (EMI) suppression in across-the-line applications requiring X2 safety classification. Intended for use in situations where capacitor failure would not result in exposure to electric shock. Not for use in “series with mains” type applications.
- Approvals: ENEC, UL, cUL, CQC / Rated voltage: 275 VAC 50/60 Hz
- Class X2 (IEC 60384-14)
- Capacitance range: 0.033 – 10 µF / Capacitance tolerance: ±20%, ±10%
- Lead spacing: 10.0 – 37.5 mm
- Climatic category: 40/110/56, IEC 60068–1 / Operating temperature range of -40°C to +110°C
- Tape and reel in accordance with IEC 60286–2
- RoHS Compliant and lead-free terminations
- 100% screening factory test at 2,200 VDC/1,500 VAC
- Self-healing properties
|---|---|---|
| 1.5 uF | ||
| ± 20% | ||
| Radial Box - 2 Pin | ||
| Through Hole | ||
| 200 V/us | ||
| 22.5 mm | ||
| 110 °C | ||
| -40 °C | ||
| X2 | ||
| 275 Vac | ||