ESK105M050AC3AA
Electrolytic Capacitor, 1 uF, 50 V, ± 20%, Radial Leaded, 2000 hours @ 85°C, Polar, Radial Leaded
Manufacturer:KEMET
Avnet Manufacturer Part #: ESK105M050AC3AA
Secondary Manufacturer Part#: ESK105M050AC3AA
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Operating temperature of up to 85ºC
  • 2000hrs Operating life
  • 6.3 to 500VDC Rated voltage range
  • 1 to 22000µF Capacitance
  • Case with Ø D =5mm
  • Safety vent on the capacitor base
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
1 uF
± 20%
Radial Leaded
Radial Leaded
2 mm
2000 hours @ 85°C
85 °C
-40 °C
Polar
5 mm
11 mm
5 x 11
10 mA
50 V