CKC21C243KEGLCAUTO
Stacked Multilayer Ceramic Capacitor, 0.024 uF, 1200 V, ± 10%, C0G (NP0), 2220 [5750 Metric], 5 mm Stack Height
Official logo for KEMET
Manufacturer:KEMET
Avnet Manufacturer Part #: CKC21C243KEGLCAUTO
Secondary Manufacturer Part#: CKC21C243KEGLCAUTO
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Automotive grade (AEC-Q200) qualified
  • Extremely high power density and ripple current capability
  • No capacitance shift with voltage, no piezoelectric noise, high thermal stability
  • Surface mountable using standard MLCC reflow profiles
  • Exhibits high mechanical robustness compared to other dielectric technologies
  • Application include data centres, EV/HEV, LLC resonant converters, switched tank converter
  • Suitable for wide bandgap (WBG), silicon carbide (SiC) and gallium nitride (GaN) systems
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
0.024 µF
10%
150 °C
-55 °C
AEC-Q200
5 mm
1200 kV