C2220C106M5R2CAUTO
Stacked Multilayer Ceramic Capacitor, 10 uF, 50 V, ± 20%, X7R, 2220 [5650 Metric], 5 mm Stack Height
Manufacturer:KEMET
Avnet Manufacturer Part #: C2220C106M5R2CAUTO
Secondary Manufacturer Part#: C2220C106M5R2CAUTO
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The KPS series surface mount Multilayer Ceramic Chip Capacitor utilizes proprietary lead-frame technology to vertically stack one or two multilayer ceramic chip capacitors (MLCCs) into a single compact surface mount package. The attached lead-frame mechanically isolates the capacitors from the printed circuit board, therefore offering advanced mechanical and thermal stress performance. Isolation also addresses concerns for audible, microphonic noise that may occur when a bias voltage is applied. A two chip stack offers up to double the capacitance in the same or smaller design footprint when compared to traditional surface mount MLCC devices. Providing up to 10mm of board flex capability.
  • AEC -Q200 automotive qualified
  • Higher capacitance in the same footprint
  • Board space savings
  • Reduces audible, microphonic noise
  • Capable of Pb-Free reflow profiles
  • Non-polar device, minimizing installation concerns
  • Environmentally friendly
  • Advanced protection against thermal and mechanical stress
  • Extremely low ESR and ESL
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
10 µF
20%
125 °C
-55 °C
AEC-Q200
5 mm
50 V