C1812C103K2RAC7800
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 0.01 uF, 200 V, 1812 [4532 Metric], ± 10%, X7R, C Series
Manufacturer:KEMET
Avnet Manufacturer Part #: C1812C103K2RAC7800
Secondary Manufacturer Part#: C1812C103K2RAC7800
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Capacitance is 0.01µF
  • Capacitance tolerance is ±10%
  • 200V DC rated voltage
  • 100% pure matte tin-plated termination finish allowing for excellent solderability
  • Operating temperature range from -55 to 125°C
  • Non-polar device, minimizing installation concerns
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
0.01 uF
± 10%
1812 [4532 Metric]
Standard Terminal
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
4.5 mm
3.2 mm
-888
200 V