C0603C105K3RACTU
多层陶瓷电容器, 表面贴装, 0603 [1608 公制], 1 µF, 25 V, ± 10%, X7R, C系列
Official logo for KEMET
Manufacturer:KEMET
Avnet Manufacturer Part #: C0603C105K3RACTU
Secondary Manufacturer Part#: C0603C105K3RACTU
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Capacitance is 1µF
  • Capacitance tolerance is ±10%
  • 25V DC rated voltage
  • 100% pure matte tin-plated termination finish allowing for excellent solderability
  • Operating temperature range from -55 to 125°C
  • Non-polar device, minimizing installation concerns
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
1 uF
± 10%
0603 [1608 Metric]
Standard Terminal
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
1.6 mm
0.85 mm
-888
25 V