IS25WP512MG-RMLE-TR
NOR Flash 512Mbit 64M X 8bit SPI 1.8V 7ns 16-Pin SOIC T/R
Official logo for ISSI
Manufacturer:ISSI
Product Category: Memory, Flash Memory
Avnet Manufacturer Part #: IS25WP512MG-RMLE-TR
Secondary Manufacturer Part#: IS25WP512MG-RMLE-TR
Description Value
7 ns
24|32 Bit
NOR
166 MHz
512 Mbit
Yes
NOR
SOIC
Surface Mount
SPI
SPI
Bottom|Top
260 °C
360/Chip s
23 mA
1.95 V
4/Page ms
7 ns
64M x 8bit
512 Mbit
1.65 V
Surface Mount
16
8 Bit
64 Mbit
-40 to 105 °C
64M X 8
16SOIC
16
10.31 x 7.49 x 2.35 mm
25 mA
1.65 to 1.95 V
No
SOIC
1.95 V
1.65 V
1.8 V
Synchronous
1.8 V