DR125-330-R
Power Inductor (SMD), 33 µH, 3.28 A, Shielded, 3.84 A, DR Series
Official logo for Eaton
Manufacturer:Eaton
Avnet Manufacturer Part #: DR125-330-R
Secondary Manufacturer Part#: DR125-330-R
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The DR125-330-R is a 33µH Magnetic Shielded Inductor with ferrite core and secure mounting. This Coiltronics® DR series high efficiency surface mount power inductor features solder reflow and high power density.
  • -40 to 125°C Operating temperature range
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
50.5 mOhm
33 uH
20
Shielded
6 mm
12.5 mm
DR Series
12.5 mm
3.28 A
3.84 A