AP7361-33FGE-7
LDO Regulator Pos 3.3V 1A 8-Pin DFN EP T/R
Manufacturer:Diodes Incorporated
Avnet Manufacturer Part #: AP7361-33FGE-7
Secondary Manufacturer Part#: AP7361-33FGE-7
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The AP7361 is a 1A, adjustable and fixed output voltage, ultra-low dropout linear regulator with enable. The device includes pass element, error amplifier, band-gap reference, current limit and thermal shutdown circuitry. The device is turned on when EN pin is set to logic high level.The characteristics of the low dropout voltage and low quiescent current make it suitable for low to medium power applications, for example, laptop computers, audio and video applications, and battery powered devices. The typical quiescent current is approximately 70µA. Built-in current-limit and thermal-shutdown functions prevent IC from damage in fault conditions.The AP7361 is available in U-DFN3030-8, SOT89-5, SOT223, TO252 and SO-8EP package.
  • Wide input voltage range: 2.2V - 6V
  • 150mV Very Low Dropout at 300mA Load
  • 500mV Very Low Dropout at 1A Load
  • Low Quiescent Current (IQ): 70µA Typical
  • Adjustable Output Voltage Range: 1V to 5.0V
  • Fixed Output Options: 1V to 3.3V
  • Very Fast Transient Response
  • High PSRR
  • Accurate Voltage Regulation
  • Current Limiting and Short Circuit Protection
  • Thermal Shutdown Protection
  • Stable with Ceramic Output Capacitor = 2.2µF
  • Ambient Temperature Range -40°C to +85°C
  • Available in “Green” Molding Compound (No Br, Sb)
  • Totally Lead-Free & Fully RoHS Compliant
  • Halogen and Antimony Free. “Green” Device
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
1 %
uDFN
6 V
2.2 V
6 to 2.2 V
70 °C/W
Gold
0.1 %/V
1 %
260
0.7@1A V
0.09 mA
Surface Mount
MSL 1 - Unlimited
-40 to 85 °C
85 °C
-40 °C
1 A
Fixed
3.3 V
8DFN EP
8
Positive
3 x 3 x 0.58 mm
3.3V 1A LDO Voltage Regulators
0.8 V
DFN EP
0.5@1A V