XCKU15P-2FFVA1156E
FPGA, Kintex UltraScale+ Series, SRAM, 1143450 Logic Cells, 516 I/Os, 1156 Pins, FCBGA
Official logo for AMD
Manufacturer:AMD
Product Category: 可编辑逻辑, FPGA
Avnet Manufacturer Part #: XCKU15P-2FFVA1156E
Secondary Manufacturer Part#: XCKU15P-2FFVA1156E
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Kintex UltraScale™+ FPGA based on 16nm FinFET+ process
  • Mid speed grade
  • 1,143K logic cells, 522,720 CLB LUTs
  • 34.6Mbit block RAM ideal for memory-heavy processing
  • 668 I/O pins for extensive external interfacing
  • 44 × 16.3Gb/s GTH, 32 × 32.75Gb/s GTY transceivers
  • VCXO integration reduces clocking component cost
  • I/O voltage of 3.3V
  • Available in 1156 pin FCBGA package
  • Operating temperature range from 0°C to 100°C
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
SRAM based FPGA
FCBGA
Surface Mount
1,156
100 °C
0 °C