XCKU15P-2FFVA1156E
FPGA, Kintex UltraScale+ Series, SRAM, 1143450 Logic Cells, 516 I/Os, 1156 Pins, FCBGA
Click image to enlarge
Manufacturer:AMD
Product Category:
Programmable Logic, FPGAs
Avnet Manufacturer Part #: XCKU15P-2FFVA1156E
Secondary Manufacturer Part#: XCKU15P-2FFVA1156E
- RoHS 10 Compliant
- Tariff Charges
- Kintex UltraScale™+ FPGA based on 16nm FinFET+ process
- Mid speed grade
- 1,143K logic cells, 522,720 CLB LUTs
- 34.6Mbit block RAM ideal for memory-heavy processing
- 668 I/O pins for extensive external interfacing
- 44 × 16.3Gb/s GTH, 32 × 32.75Gb/s GTY transceivers
- VCXO integration reduces clocking component cost
- I/O voltage of 3.3V
- Available in 1156 pin FCBGA package
- Operating temperature range from 0°C to 100°C
|---|---|---|
| SRAM based FPGA | ||
| FCBGA | ||
| Surface Mount | ||
| 100 °C | ||
| 0 °C | ||