XC7K480T-2FFG901I
FPGA, Kintex-7, MMCM, PLL, 380 I/O's, 710 MHz, 477760 Cells, 970 mV to 1.03 V, FCBGA-901, NCNR
Official logo for AMD
Manufacturer:AMD
Product Category: Programmable Logic, FPGAs
Avnet Manufacturer Part #: XC7K480T-2FFG901I
Secondary Manufacturer Part#: XC7K480T-2FFG901I
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Advanced FPGA logic using 6-input LUTs, configurable as distributed memory for high performance
  • 36KB dual-port block RAM with built-in FIFO logic for on-chip data buffering
  • Powerful CMTs with PLL and MMCM blocks enable precise, low-jitter, flexible clock management
  • 477760 logic cells, 380 I/O's
  • Dual 12bit XADC with on-chip thermal and supply sensors
  • 256-bit AES encryption with HMAC/SHA-256 and built-in SEU detection and correction
  • I/O voltage range from 1.2V to 3.3V
  • Available in 901 pin FCBGA package
  • Operating temperature range from -40°C to 100°C
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
FCBGA
Surface Mount
901
100 °C
-40 °C