XC7A200T-L2FBG484E
FPGA, Artix-7, MMCM, PLL, 285 I/O's, 394 MHz, 215360 Cells, 950 mV to 1.05 V, FCBGA-484, NCNR
Official logo for AMD
Manufacturer:AMD
Product Category: Programmable Logic, FPGAs
Avnet Manufacturer Part #: XC7A200T-L2FBG484E
Secondary Manufacturer Part#: XC7A200T-L2FBG484E
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Advanced FPGA logic using 6-input LUTs, configurable as distributed memory for high performance
  • 36KB dual-port block RAM with built-in FIFO logic for on-chip data buffering
  • Powerful CMTs with PLL and MMCM blocks enable precise, low-jitter, flexible clock management
  • 215360 logic cells, 285 I/O's
  • Dual 12bit XADC with on-chip thermal and supply sensors
  • 256-bit AES encryption with HMAC/SHA-256 and built-in SEU detection and correction
  • I/O voltage range from 1.2V to 3.3V
  • Available in 484 pin FCBGA package
  • Operating temperature range from 0°C to 100°C
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
SRAM based FPGA
FCBGA
Surface Mount
484
100 °C
0 °C