XC6SLX16-2CSG225C
FPGA, Spartan-6, DCM, PLL, 160 I/O's, 375 MHz, 14579 Cells, 1.14 V to 1.26 V, CSBGA-225, NCNR
Official logo for AMD
Manufacturer:AMD
Product Category: 可编辑逻辑, FPGA
Avnet Manufacturer Part #: XC6SLX16-2CSG225C
Secondary Manufacturer Part#: XC6SLX16-2CSG225C
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Speed grade is -2 with 0 to 85°C temperature range
  • 14,579 logic cell
  • Configurable Logic Blocks (CLBs): 2,278 slices, 18,224 flip flop and 136kb max distributed RAM
  • Block RAM blocks: 32 x 18Kb block and 576KB max
  • 32 DSP48A1 slices, 2 CMTs and 2 memory controller blocks max
  • 4 total I/O banks and 232 max user I/O
  • Low static and dynamic power (High performance 1.2V core voltage)
  • Multi-voltage, multi-standard SelectIO™ interface banks ( 3.3V to 1.2V I/O standards and protocols)
  • Simplified configuration, supports low-cost standards, enhanced security for design protection
  • Available in 225 pin CSBGA package
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
CSBGA
Surface Mount
225
85 °C
0 °C