ASFLMB-40.000MHZ-LC-T
MEMS Oscillator, 40 MHz, SMD, 5mm x 3.2mm, 50 ppm, 3.3 V, ASFLMB
Official logo for Abracon
Manufacturer:Abracon
Avnet Manufacturer Part #: ASFLMB-40.000MHZ-LC-T
Secondary Manufacturer Part#: ASFLMB-40.000MHZ-LC-T
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Pure Silicon™ Clock Oscillator
  • 2nd Generation MEMS Technology with reduced jitter by Discera
  • Low Power Consumption <10mA
  • Exceptional Stability +/- 10ppm Over Temp. at -40 to +105°C
  • Compact QFN Plastic Packaging
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
40 MHz
50 ppm
15 pF
85 °C
-40 °C
SMD, 5mm x 3.2mm
LVCMOS
ASFLMB Series
3.3 V