T55V337M004C0040
Tantalum Polymer Capacitor, 330 uF, ± 20%, 4 V, V Size Code, 0.04 ohm, 2917 [7343 Metric], 7.3 mm
- Capacitance is 330µF
- Capacitance tolerance is ±20%
- Capacitor case is 2917 [7343 Metric]
- Voltage(DC) rating is 4V
- Ripple current is 2.16A
- Ultra-low ESR
- 100% surge current tested
- Accelerated voltage conditioning
- Operating temperature range from -55°C to 105°C
|---|---|---|
| 330 uF | ||
| ± 20% | ||
| 2917 [7343 Metric] | ||
| 0.04 Ohm | ||
| V | ||
| MSL 3 - 168 hours | ||
| 105 °C | ||
| -55 °C | ||
| 1.9 mm | ||
| 7.3 mm | ||
| vPolyTan T55 Series | ||
| 4.3 mm | ||
| 2.16 A | ||
| 4 V |