293D476X9020D2TE3
表面贴装钽电容, TANTAMOUNT®, 47 µF, 20 V, 293D系列, ± 10%, 2917 [7343 公制]
Official logo for Vishay
Manufacturer:Vishay
Product Category: 电容器, 钽电容器, SMT钽电容器
Avnet Manufacturer Part #: 293D476X9020D2TE3
Secondary Manufacturer Part#: 293D476X9020D2TE3
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The Vishay TANTAMOUNT 293D series are standard industrial grade solid tantalum chip capacitors. The capacitance value ranges from 0.1μF to 1000μF these tantalum electrolytic capacitors are the preferred choice in applications where volumetric efficiency, stable electrical parameters, high reliability and long service life are primary considerations.
  • Moulded case available in six EIA case sizes (A, B, C, D, E, V)
  • Working voltage range of 4VDC to 75VDC
  • Available in ±5%, ±10% and ±20% tolerance
  • Operating temperature ranges from -55°C to +125°C
  • Compatible with high volume automatic pick and place equipment
  • Meets IEC specification QC300801/US0001 and EIA535BAAC mechanical and performance requirements
  • 100% surge current test (D and E sizes)
Description Value
47 uF
± 10%
0.7 Ohm
-888
D
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
2.8 mm
7.3 mm
4.3 mm
-888
460 mA
20 V