JW2SN-DC24V
Power Relay, DPDT, 24 VDC, 5 A, JW Series, Through Hole, Non Latching
Official logo for Panasonic
Manufacturer:Panasonic
Avnet Manufacturer Part #: JW2SN-DC24V
Secondary Manufacturer Part#: JW2SN-DC24V
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Miniature package with universal terminal footprint
  • High dielectric withstanding for transient protection:
    • 10,000 V surge in µs between coil and contact
  • Sealed construction
  • Class B coil insulation types available
  • VDE, TÜV, SEMKO, SEV, FIMKO also approved
  • Sockets are available
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
1.1 kOhm
Nickel-Silver
Tin-Silver-Copper
260
2.4 Vdc
Through Hole
15 ms
-40 to 60 °C
28.6 x 12.8 x 20 mm