MC74HCT14ADR2G
Logic IC, 1 Inputs, 14 Pins, NSOIC
Official logo for onsemi
Manufacturer:onsemi
Product Category: Logic ICs, Gates & Inverters
Avnet Manufacturer Part #: MC74HCT14ADR2G
Secondary Manufacturer Part#: MC74HCT14ADR2G
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Output Drive Capability: 10 LSTTL Loads
  • TTL/NMOS-Compatible Input Levels
  • Outputs Directly Interface to CMOS, NMOS and TTL
  • Operating Voltage Range: 4.5 to 5.5 V
  • Low Input Current: 1.0 mA
  • In Compliance with the Requirements Defined by JEDEC Standard No. 7A
  • Chip Complexity: 72 FETs or 18 Equivalent Gates
  • Pb-Free Packages are Available
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
Schmitt Trigger
Matte Tin
HCT
Inverter Schmitt Trigger
260
-4 mA
4 mA
5.5 V
32@5V ns
1 uA
4.5 V
Surface Mount
MSL 1 - Unlimited
6
-55 to 125 °C
Schmitt Trigger
14SOIC
14
8.75 x 4 x 1.5 mm
50 pF
No
SOIC
5 V