CAV25M01VE-GT3
EEPROM Serial 1-Mb SPI- Automotive Grade. ONSSPCEPRMQP7C9N;
Official logo for onsemi
Manufacturer:onsemi
Product Category: Memory, EEPROMs
Avnet Manufacturer Part #: CAV25M01VE-GT3
Secondary Manufacturer Part#: CAV25M01VE-GT3
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Automotive Temperature Grade 1 (-40°C to +125°C)
  • 2.5 V to 5.5 V Supply Voltage Range
  • 8 lead SOIC and TSSOP Packages
  • 10 MHz SPI Compatible
  • SPI Modes (0,0) & (1,1)
  • 256-byte Page Write Buffer
  • Additional Identification Page with Permanent Write Protection
  • Self-timed Write Cycle
  • Hardware and Software Protection
  • Block Write Protection
    - Protect ¼, ½ or Entire EEPROM Array
  • Low Power CMOS Technology
  • 1,000,000 Program/Erase Cycles
  • 100 Year Data Retention
  • This Device is PbFree, Halogen Free/BFR Free and is RoHS Compliant
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
1 Mbit
Yes
SOIC
Surface Mount
Serial (SPI)
SPI
Gold over Nickel Palladium
260
3 mA
40 ns
128K x 8bit
Surface Mount
MSL 1 - Unlimited
8
10 MHz
-40 to 125 °C
125 °C
-40 °C
128Kx8
8SOIC
8
5(Max) x 4(Max) x 1.5(Max)
1Mbit SPI Serial EEPROM
2.5 to 5.5 V
No
Automotive
SOIC
5.5 V
2.5 V
3.3, 5 V