PMEG060V100EPDAZ
Schottky Rectifier, 60 V, 10 A, Single, SOT-1289, 3 Pins, 560 mV
Official logo for Nexperia
Manufacturer:Nexperia
Avnet Manufacturer Part #: PMEG060V100EPDAZ
Secondary Manufacturer Part#: PMEG060V100EPDAZ
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • High power capability due to clip-bonding technology and heat sink
  • Low voltage rectification
  • High efficiency DC-to-DC conversion
  • Switch mode power supply
  • Reverse polarity protection
  • Low power consumption
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
10
SOT-1289
Single Dual Anode
Surface Mount
210
175 °C