NX3008NBKV,115
Transistor MOSFET Array Dual N-CH 30V 400mA 6-Pin SOT-666 T/R
Official logo for Nexperia
Manufacturer:Nexperia
Product Category: 分立器件, 场效应管, MOSFET阵列
Avnet Manufacturer Part #: NX3008NBKV,115
Secondary Manufacturer Part#: NX3008NBKV,115
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Very fast switching
  • Low threshold voltage
  • Trench MOSFET technology
  • ESD protection up to 2 kV
  • AEC-Q101 qualified
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
Dual N Channel
400
150 °C