BUK9Y25-60E,115
Trans MOSFET N-CH 60V 34A 5-Pin(4+Tab) LFPAK T/R
Manufacturer:Nexperia
Avnet Manufacturer Part #: BUK9Y25-60E,115
Secondary Manufacturer Part#: BUK9Y25-60E,115
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Q101 compliant
  • Repetitive avalanche rated
  • Suitable for thermally demanding environments due to 175 °C rating
  • True logic level gate with VGS(th) rating of greater than 0.5 V at 175 °C
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
N Channel
34
21.5 mOhm
60
175 °C