GRM21BR60J107ME15L
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 100 uF, 6.3 V, 0805 [2012 Metric], ± 20%, X5R, GRM Series, 2 mm
Manufacturer:Murata
Avnet Manufacturer Part #: GRM21BR60J107ME15L
Secondary Manufacturer Part#: GRM21BR60J107ME15L
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Capacitance is 100µF
  • Capacitance tolerance is ±20%
  • 0805 [2012 Metric] case size
  • Operating temperature range from -55°C to 85°C
  • Rated voltage is 6.3VDC
  • X5R dielectric characteristics
Description Value
100 uF
± 20%
0805 [2012 Metric]
Standard Terminal
MSL 1 - Unlimited
85 °C
-55 °C
2 mm
1.25 mm
-888
6.3 V