GRM155R71C103KA01D
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 0.01 uF, 16 V, 0402 [1005 Metric], ± 10%, X7R, GRM Series, 1 mm
Official logo for Murata
Manufacturer:Murata
Avnet Manufacturer Part #: GRM155R71C103KA01D
Secondary Manufacturer Part#: GRM155R71C103KA01D
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Capacitance is 0.01µF with ±10% tolerance
  • 0402 [1005 metric] case size
  • X7R dielectric
  • Operating temperature range from -55°C to 125°C
  • Voltage(DC) is 16V
  • Robust mechanical and electrical properties
  • Meets international standards (such as JIS C 5101, IEC60384) and specifications
Description Value
0.01 uF
± 10%
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
1 mm
0.5 mm
-888
16 V