TPSF107M016R0150
Surface Mount Tantalum Capacitor, 100 uF, 16 V, 2312 [6032 Metric], ± 20%, 0.15 ohm, 816 mA
Manufacturer:Kyocera AVX
Product Category: 電容器, 鉭電容器, SMT鉭電容器
Avnet Manufacturer Part #: TPSF107M016R0150
Secondary Manufacturer Part#: TPSF107M016R0150
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
With an ESR as low as 80mΩ, TPS capacitors are suitable for smoothing and filtering on 3.3V power rails, which is a favorite output voltage of DC/DC converters. Devices with high capacitance can also be used as battery support in handheld devices where small size is one of the key design requirements.TPS tantalum capacitors have a maximum direct leakage current of 19.8μA and a maximum dissipation factor at 120Hz of 12%. Operating temperature range is -55 to +125°C. Importantly, these devices meet the requirements of AEC-Q200 for the automotive industry.
Description Value
100 uF
± 20%
2312 [6032 Metric]
0.15 Ohm
-888
F
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
2 mm
6 mm
3.2 mm
-888
816 mA
16 V