TPSD476K020R0200
Surface Mount Tantalum Capacitor, 47 uF, 20 V, 2917 [7343 Metric], ± 10%, 0.2 ohm, 866 mA
Official logo for Kyocera AVX
Manufacturer:Kyocera AVX
Avnet Manufacturer Part #: TPSD476K020R0200
Secondary Manufacturer Part#: TPSD476K020R0200
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The TPS series from AVX are low ESR tantalum capacitors. These are robust Mn02 solid electrolyte capacitors with an ESR as low as 80mohm makes it suitable for smoothing and filtering on 3.3V power rail of general medium power DC/DC converters. These capacitors are available in 14 EIA metric case sizes of 3216-18, 3528-21, 6032-28, 7343-31, 7343-43, 6032-20, 2012-15, 2012-12, 3216-12, 3528-12, 7361-38, 6032-15, 7343-15 and 7343-20. Device with high capacitance can also be used as battery support in handheld devices where small size is one of the key design requirements.
  • Capacitance value range from 0.15µF to 1500µF
  • Available in ±10% and ±20% tolerance values
  • 2.5VDC, 4VDC, 6.3VDC, 10VDC, 16VDC, 20VDC, 25VDC, 35VDC and 50VDC rated voltages available
  • Operating temperature range from -55°C to +125°C
  • Pure tin, tin and gold plating terminations
Description Value
47 uF
± 10%
2917 [7343 Metric]
0.2 Ohm
-888
D
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
2.9 mm
7.3 mm
4.3 mm
-888
866 mA
20 V